tu jesteś:   STRONA GŁÓWNA
Poznaj Tatry
NATURA
   Zielony Świat Tatr
   Zwierzęta Tatr
   Klimat, Skały i Wody
   Kronika wydarzeń przyrod.
KULTURA
   Historia
   Etnografia
Filmy edukacyjne
AUDYCJE RADIOWE
ATLAS ROŚLIN
ATLAS GRZYBÓW
ATLAS ZWIERZĄT
PANORAMY TATR
INNE GÓRY
BLOG / NEWSY
WSPÓŁPRACA


BLOG / NEWSY
Blachowanie
 dodano: 7 Sierpnia 2011


Nie wiem, czy inni też tak mają, czy tylko ja zbyt często o tym myślę (niepotrzebnie), ale przeraża mnie upływ czasu. Ledwo zima się skończyła, a w górach już jesień. Było tyle planów, myślę głównie o zamiarze wyjścia w góry na całe dnie, ale niewiele wyszło przez fatalną pogodę. Jakkolwiek Gerlach, Baraniec i co pomniejsze wycieczki udało się szczęśliwie zrealizować. Do pierwszych śniegów pozostało kilka miesięcy, dlatego mam nadzieję, że jeszcze uda się powłóczyć tu i ówdzie.

O upływającym czasie najdosadniej przypomniała mi wczorajsza skromna uroczystość w Dolinie Jaworowej. Trzy lata temu napisałem na swoim blogu, że rozpoczyna się kurs przewodnicki, zachęcając przy okazji do uczestniczenia w nim. Wczoraj kolejna grupa byłych kursantów odebrała "blachy' stając się przewodnikami tatrzańskimi jak się patrzy. Kurs, a tym bardziej egzamin, który nie jest formalnością, nie był lajtowy, ale o swoich wrażeniach najlepiej opowiedzieć mogą Ci co przez to w ostatnich tygodniach przeszli. Opisać atmosferę towarzyszącą przygotowaniu do egzaminu i samego egzaminu nie sposób, ale ma ona nieco z filmu grozy. Nieprzespane noce i problemy gastryczno - jelitowe dosięgły z pewnością niejednego kursanta. W tym miejscu jeszcze raz powtórzę, bo trzy lata temu o tym wspomniałem, że cokolwiek na temat szkoleń i samych przewodników tatrzańskich nie powiedziano,  jest to najlepszy sposób na to, żeby uzyskać wiedzę o Tatrach. Postawię nawet tezę, do której jestem przekonany, że nie sposób poznać tak naprawdę Tatr w całej swojej złożoności, nie będąc na kursie. Nie jest możliwe, aby zmobilizować się samemu do tak gigantycznego wysiłku w zakresie topografii (chociaż patrząc w internet, paru fascynatów bez papierów by się znalazło), a na pewno przyrody - geologii, botaniki, zoologii i ochrony przyrody  (nie znam takowych fascynatów), historii taternictwa, etnografii i wszystkiego co dotyczy Podtatrza. Mówienie, że zna się Tatry bo potrafi się wymienić wszystkie szczyty i przełęcze to zupełne nieporozumienie. Wystarczy przejrzeć fora internetowe, a najlepiej ankiety jakie tam umieszczają licencjaci, magistranci, którzy podejmują się tematyki tatrzańskiej. Uderza bardzo płytkie, często stereotypowe podejście do Tatr, nie mówiąc już o Zakopanem i góralszczyźnie.

Wracając jeszcze do kursantów, to na podkreślenie zasługuje niezwykle istotna sprawa. Często powtarzam, że zrobienie kursu to skok cywilizacyjny dla osób interesujących się Tatrami lub dla tych, co pod tymi górami mieszkają. Mnie zajmuje zwłaszcza ta druga grupa, dlatego jeśli tylko dostrzegę płomyk zainteresowań swoim regionem (Podhale, Spisz, Liptów, Orawa) u delikwenta, to staram się go na kurs pogonić.  U tych, którzy są po kursie obserwuje wręcz spektakularną przemianę w rozumieniu tego co się np. dzieje w TPN (zamieranie lasów w Dolinie Rybiego Potoku). Przemiana ta wydaje się trwała, ponieważ jest wynikiem posiadanej wiedzy a nie indoktrynacji. O ile opowiadanie głupot przez Wieśkę spod Koszalina lub Stefana spod Giżycka nie jest w stanie mnie nawet zirytować, ponieważ nie ma to wpływu na park (co najwyżej wyprowadzi z równowagi ajenta sprzedającego bilety wstępu do TPN, który wysłuchuje biadolenia). O tyle opowiadanie farmazonów i tworzenie zgniłej atmosfery wokół idei ochrony przyrody przez miejscowych jest już bardzo niefajnym zjawiskiem. W tej chwili przypomniał mi się przypadek fiakra, który mojej grupie turystów jadącej do M. Oka plótł pierdoły z najwyższej półki lub kierowcy autobusu (stąd), który przekonywał kolejną moją grupę, że parkowcy zupełnie nie myślą racjonalnie skoro nie pozwalają wjeżdżać autobusom nad Morskie Oko, ponieważ z tego wszyscy odnieśliby same korzyści.  
 
TS





«« Powrót do listy wiadomości
    Drukuj     Wyślij znajomemu    Ilość odwiedzin   5514



POZNAJ TATRY Copyright © MATinternet s.c. - Z-NE.PL - ZAKOPANE 1999-2024  ::  13705637 odwiedzin od 2007-01-09   ONLINE: 3