tu jesteś:   STRONA GŁÓWNA
Poznaj Tatry
NATURA
   Zielony Świat Tatr
   Zwierzęta Tatr
   Klimat, Skały i Wody
   Kronika wydarzeń przyrod.
KULTURA
   Historia
   Etnografia
Filmy edukacyjne
AUDYCJE RADIOWE
ATLAS ROŚLIN
ATLAS GRZYBÓW
ATLAS ZWIERZĄT
PANORAMY TATR
INNE GÓRY
BLOG / NEWSY
WSPÓŁPRACA


BLOG / NEWSY
Kolorado cz.I
 dodano: 9 Czerwca 2016
Zgodnie z 9 letnią tradycją powinienem teraz napisać bloga z podróży. Wyjazd do USA ma jednak charakter służbowy, nie prywatny, dlatego nie będzie to zwykły blog, a będzie to sprawozdanie. Taka jest zresztą wola dyrektora TPN. Jak mniemam różnica między blogiem a sprawozdaniem jest choćby taka, że nie piszemy, że robimy zdjęcia, piszemy że sporządzamy dokumentację fotograficzną. Również nie chodzimy na wycieczki, gdyż bierzemy udział w zajęciach terenowych. 

Ale od początku. Z lotniska w Denver w Kolorado odebrał nas tj. mnie i Beatę sympatyczny Pan Ricz. Sympatyczny Pan, który ma wizję, jak powinna wyglądać edukacja na świecie i swoją wiedzą chce się z nami podzielić na szkoleniu. Wpawdzie w ogólnym zarysie zdradził nam już sekret skutecznej edukacji, ale szczegółów dowiemy się jutro. Ciekawi mnie zwłaszcza to, ile osób Pan Ricz nawrócił na ekologię i jakim dysponuje miernikiem. Ja bym wiedział, jakie przyjąć kryterium. Skuteczność wysoka - przekonanie fiakrów, że drewno w lesie się nie marnuje, a jest to zabieg ze wszech miar uzasadniony, za który należy Park chwalić. Poza tym kornik przyjacielem Fiakra!. Skuteczność doskonała - przekonanie moich najbliższych znajomych, nad którymi pracuje z mizernym skutkiem od 10 lat do tego samego. 

Byłem tutaj tj. w Estes Park siedzibie Parku Narodowego Góry Skaliste a przy okazji w Utah i Arizonie 4 lata temu - pisałem o tym na poznajtatry.pl. Pisałem wówczas również, że Amerykanie, czy precyzyjniej uchodźcy europejscy w Ameryce, to ludzie bardzo przyjaźnie nastawieni i pomocni. Wystarczy wspomnieć, że Pan Ricz zostawił nam swoje służbowe auto na dwa tygodnie do dyspozycji, zastrzegając, że możemy jeździć, gdzie nam się podoba, byle nie przekraczać granicy z Kanadą i Meksykiem a gdy braknie paliwa to nie tankować samemu, ale jemu dać znać. Dał nam też Pan Ricz swoją wizytówkę, na której stoi napisane, że jesteśmy strasznie ważni i wszędzie w parku mają nas za darmo wpuszczać. Co się auta tyczy, to z tego miejsca muszę podziękować 
Anna Stanuch za naukę jazdy mercedesem z automatyczną skrzynią biegów, bo już po 10 minutach od przyjazdu umiejętność ta bardzo mi się przydała.Jakkolwiek używanie sprzęgła i zmiana biegów nie stanowią dla mnie problemu, to przyznam, że jazda "automatem" ma spore zalety. Na koniec kilka zdjęć z okolic Estes Park - to na dowód, że nie zaszyliśmy się w Gliczarowie, ani nie przyjechalismy na wakacje, ale poznajemy, szkolimy się i wszystkiemu dziwimy.
«« Powrót do listy wiadomości
    Drukuj     Wyślij znajomemu    Ilość odwiedzin   3801POZNAJ TATRY Copyright © MATinternet s.c. - Z-NE.PL - ZAKOPANE 1999-2024  ::  14118386 odwiedzin od 2007-01-09   ONLINE: 7