Tatrzański Park Narodowy zapewnia darmowy nocleg i ubezpieczenie NNW. Baza noclegowa znajduje się u wylotu Doliny Kościeliskiej oraz przy drodze do Morskiego Oka. Wolontariusz przechodzi na początku pobytu szkolenie z zakresu BHP, ochrony przyrody i zasad udostępniania TPN. Po podpisaniu umowy każda osoba otrzymuje legitymację uprawniającą do bezpłatnego wstępu na teren parku oraz mapę Tatr, zestaw materiałów edukacyjnych i koszulkę. Ochotnicy pracują pięć dni w tygodniu – średnio osiem godzin dziennie. Średnia długość pobytu na wolontariacie w tym roku to 14 dni.
Zakres zadań wykonywanych przez wolontariuszy jest bardzo szeroki. Większość z nich to prace terenowe: dbanie o stan szlaków turystycznych, patrole, sprzątanie śmieci, pomoc przy odbiórce drewna, pomiary drzew, monitorowanie ruchu turystycznego, malowanie oznaczeń na szlakach. Wolontariusze pracują także w ekspozycjach muzealnych, bibliotece i dyrekcji TPN. Łączny czas pracy wolontariuszy w okresie czerwiec-sierpień to ponad 7500 godzin.
Wolontariat to także okazja do bliższego poznania Tatr. Czas wolny większość wolontariuszy spędza wędrując po górach. Zorganizowano dla nich kilka wycieczek przyrodniczych oraz prezentacji multimedialnych.
Na początku września u telewizji TVN ukazał się reportaż „Strażnicy Tatr” pokazujący pracę wolontariuszy. Można go obejrzeć na stronie http://uwaga.onet.pl/23476,news,,straznicy_tatr,reportaz.html
Jan Krzeptowski Sabała